Technologia Steico

Steico – technologia i zalety

Produkty firmy Steico dzielą się na trzy grupy, które firma Domy Biedrzycki wykorzystuje przy budowie domów szkieletowych. Są to belki dwuteowe, materiały izolacyjne oraz tworzywa drewniane.

Każde z produktów Steico to innowacyjne rozwiązania produkowane z naturalnych materiałów. Ekologiczne produkty budowlane pozwalają na projektowanie domów energooszczędnych oraz domów pasywnych. Produkty Steico posiadają certyfikat wydawany Niemiecki Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt (PIH) oraz Polski Instytut Budownictwa Pasywnego (PIBP).

Nowoczesne budownictwo szkieletowe

Podstawą nowoczesnego budownictwa szkieletowego są zoptymalizowane konstrukcje nośne oraz materiały budowlane o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Tradycyjne słupy ścienne lub konstrukcje z drewna litego tworzą mostki termiczne, czyli fragmenty konstrukcji, które lepiej przewodzą ciepło i oddają je z pomieszczenia. Powodują więc znaczne straty ciepła, dlatego są zjawiskiem niepożądanym i występowanie ich należy ograniczyć do minimum.

Przy optymalizowaniu konstrukcji równie istotny jest wybór materiału izolacyjnego, zapewniający możliwie najniższy współczynnik przewodnictwa cieplnego l (lambda).  Współczynnik, dzięki któremu materiały dobrze izolują przed utratą ciepła zimą, a chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem latem.

szkielet-STEICO

 

Takie parametry spełnia energooszczędny dom szkieletowy Steico, który promujemy w firmie Domy Biedrzycki. System belek dwuteowych STEICOjoist i STEICOwall, mat do izolacji cieplnej STEICOflex, płyt izolacyjnych STEICOprotect oraz płyt izolacyjnych ściennych, podłogowych i dachowych doskonale spełniają te funkcje.

Belki dwuteowe

Belki dwuteowe Steico

Belki dwuteowe STEICOjoist i STEICOwall w domu szkieletowym optymalnie łączą w sobie dwie istotne cechy: nośność i stabilność przekroju z zachowanie doskonałych parametrów izolacyjnych.

Jako ekonomiczna, lekka alternatywa dla tradycyjnych belek ze stali, żelbetonu, czy drewna, mogą być wykorzystywane do konstrukcji ścian, stropów i dachów.

STEICOjoist.cat_ STEICOwall.cat_

 

 

 

 

Duże wytrzymałości belek dwuteowych pozwalają w systemie STEICOjoist na konstruowanie stropów i podłóg o dużych rozpiętościach, bez zbędnych słupów i podpór. Dach w domu szkieletowym zbudowany z belek STEICOjoist pozwala zamocować materiał izolacyjny bez potrzeby zakładania dodatkowych rusztów.

Belki dwuteowe przenosząc kilkukrotnie większe obciążenia niż lite drewno pozwalają zbudować stabilną i wytrzymałą konstrukcję, a dach może być pokryty dowolnym materiałem wierzchnim

W belkach Steico o przenikaniu ciepła decyduje grubość środnika, 6 lub 8 mm, a w konstrukcjach, gdzie wymagana jest duża izolacyjność ze zredukowanymi mostkami termicznymi, w systemie STEICOwall można zastosować belkę izolowaną, czyli z dodatkowymi pasami płyty porowatej po obu stronach środnika.

Belki STEICOwall przeznaczone są do konstrukcji szkieletu ścian domu szkieletowego, a belki STEICOjoist mają zastosowanie przy konstrukcji stropów i dachów. Różne wysokości belek, od 160 aż do 400 mm pozwalają, w zależności od zapotrzebowania, na zastosowanie odpowiedniej grubości mat do izolacji cieplnej.

Materiały izolacyjne w izolacji cieplnej

Maty z surowców naturalnych takie jak STEICOflex z włókna drzewnego, doskonale zdają egzamin jako najzdrowszy i najlepszy materiał izolacyjny oraz akustyczny w domu, którym jest dom szkieletowy.
Ze względu na swoją elastyczność szczelnie wypełniają przestrzenie pomiędzy elementami konstrukcyjnymi, czym znacznie redukują powstanie mostków termicznych, a ich sprężystość powoduje, że nie wymagają dodatkowego mocowania.

STEICOflex.cat_ STEICOprotect.cat_

 

 

 

 

Płyty STEICOprotect, które charakteryzuje duża odporność na ściskanie, doskonale sprawdzają się przy ścianach dwuwarstwowych i nadają się do położenia na nich tynku.

STEICOflex, STEICOprotect to materiały, które dzięki swoim trzem wartościom: niski współczynnik przewodzenia, duża gęstość i duża pojemność cieplna chronią pomieszczenia przed utratą ciepła zimą i przed nadmiernym ogrzaniem w lecie.

Porowata i włóknista struktura materiałów Steico gromadzi w sobie dużo powietrza i kumulując energię stanowi jednocześnie ochronę przed zimnem, a ciężar, czyli większa gęstość, stanowi ochronę przed upałem.
Dzięki swoim właściwościom sprawiają, że w domu jakim jest dom szkieletowy panuje zdrowy mikroklimat.

Występujące różne grubości STEICOflex i STEICOprotect pozwalają na optymalny dobór do zaprojektowanej konstrukcji.

 

Materiał budowlany Gęstość [kg/m3] Przewodnictwo cieplne
[W/(m*K)]
Właściwa pojemność
cieplna [J(kg*K)]
STEICOflex 45 0,039 2100
STEICOprotect 250 0,051 2100

Zalety STEICO

Wymogi rynku mieszkaniowego oraz coraz bardziej restrykcyjne przepisy Unii Europejskiej dotyczące energooszczędności zaostrzają kryteria w budownictwie. Energooszczędność stała się podstawą współczesnego budownictwa, nowe budynki muszą posiadać certyfikat energooszczędności, a system budowy domów szkieletowych STEICO jako przemyślana i opatentowana metoda pozwala je spełnić.

Materiały Steico służące do budowy są ekologiczne i zdrowe, System Steico pozwala stworzyć komfortowy dom szkieletowy doskonałej izolacji termicznej i otwarty dyfuzyjnie na zewnątrz. Budynki zapewniają zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach, latem są chłodne, a zimą bardzo ciepłe, czego nie można powiedzieć o budynkach wykonanych z takich materiałów jak styropian.

W dużym uogólnieniu, dom szkieletowy w systemie STEICO o grubości ścian 20 cm posiada takie same parametry izolacyjne jak budynek murowany ocieplony styropianem o grubości ścian przynajmniej 40 cm.

Korzyści budując dom szkieletowy w technologii Steico z firmą Domy Biedrzycki:

 • doskonała izolacja termiczną przez co koszt ogrzania budynku jest bardzo niski;
 • małe przekroje ścian i dachu;
 • łatwy montaż instalacji technicznych;
 • lekka konstrukcja budynku pozwala wznosić go na niestabilnym gruncie;
 • mniej masywny fundament pod dom szkieletowy znacznie obniża koszt budowy;
 • prefabrykowanie ścian, stropów i dachów;
 • łatwa i nieuciążliwa rozbudowa czy przebudowa budynków już istniejących;
 • regulacja wilgotności i swobodny przepływ pary wodnej przez ściany na zewnątrz, czyli otwartość dyfuzyjna, zdecydowanie poprawiają komfort mieszkania w domu szkieletowym;
 • krótki czas wykonania i możliwość budowy w okresie zimowym;
 • możliwość położenia dowolnej elewacji zewnętrznej – tynk, klinkier, czy drewno;
 • dowolne możliwości w kształtowaniu bryły architektonicznej budynku.

Istotne jest również, że dzięki wysokiej jakości wykonania i trwałości energooszczędny dom szkieletowy niewiele traci na wartości na rynku wtórnym.

Technologia produkcji ścian, stropów i dachów w technologii STEICO pozwala wybudować dom szkieletowy o parametrach spełniających wymogi domu pasywnego, czyli domu o minimalnym zapotrzebowaniu na energię – praktyka wskazuje, że zapotrzebowanie na energię może być nawet ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm.